oficiální prodejce nožů Kizlyar v ČR a na Slovensku

CZSKDE
Kategorie
 
Výrobci
Informace
O firmě Kizlyar
O firmě AiR Company
Typy čepelí
Typy výbrusu nožů
Typy záměrných křížů
Akce / Slevy
Nůž Kizlyar Striks
Nůž Kizlyar Striks
2 590,-
2 365,-
Více... 
Články
Anonymní přispěvatel
Moje SVT40
Tomáš Schneider
Výroba Kizlyar - videa
 

Typy čepelí

Typy čepelí

 1. Straight Back

  Jde o nejběžnější tvar čepele. Ostří je prohnuté, hřbet rovný. Tupý hřbet umožňuje přítlak druhou rukou pro zvětšení síly, zároveň činí svojí velikostí čepel těžkou a odolnou. Prohnutí koncentruje sílu do jednoho bodu, což činí řezání snadnějším. Nůž může stejně snadno vedle řezání i sekat a bodat.
 2. Drop Point (padající hrot)

  Čepel podobného tvaru jako Straight Back, ovšem se špičkou sníženou přibližně o čtvrtinu výšky čepele a konvexním tvarem. Vhodné pro libovolnou délku čepele. Snížená špička umožňuje snažší vrtání a bodání. Konvexní tvar zase zaručuje špičce ostrost se zachováním pevnosti. Prohnutá čepel je jen o něco kratší než Straight Back verze, takže má velmi podobné kvality při stahování nebo obecně řezání. Tento tvar čepele je nejuniverzálnější, proto je v dnešní době nejpoužívanějším u tzv. survival nožů.
 3. Curved Trailing Point (stahovák)

  Hrot bývá nad úrovní hřbetu z důvodu prodloužení prohnutého ostří. Vhodné pro ostří střední velikosti. Jde o tvar speciálně uzpůsobený pro stahování kůže, je tedy oblíbený mezi myslivci a řezníky.
 4. Clip Point / Bowie

  Podobný jako Drop Point, ale s konkávním tvarem snížení hřbetu ostří, které způsobuje ostřejší špičku. Tím je možno dosáhnout menších omezených prostor při stahování nebo vyřezávání. Někdy je konkávní snížení hřbetu ostřeno pro větší univerzálnost. Jde o jeden z nejrozšířenějších tvarů čepele a je mýtem hlavně ve Spojených státech od 1830, kdy jej legendární obránce Fort Alamo Jim Bowie vyrobil. Ten také tento typ nože proslavil v boji muž proti muži, ve kterém porazil v přímém kontaktu údajně přes dvacet protivníků (odtud tedy také pojmenování "Bowie knife").
 5. Straigt Clip Point

  Variace typu Clip Point. Nemá ani konvexní, ani konkávní snížení hřbetu, jde tedy o kompromis mezi tvary Drop Point a Clip Point. Jde o velmi populární tvar čepele.
 6. Sheeps Foot

  Tvar připomínající ovčí nohu, má rovné ostří a špičku ohnutou směrem dolů. Vhodný krájení a řezání. Výborný pro čisté řezy na plochém podkladu. Naopak nevhodný pro stahování, vrtání nebo hloubení.
 7. Tanto Style

  Tvar podobný dlátu je stejný, jaký používali výrobci tradičních japonských mečů a nožů. Stejně jako Straight Back jde o velmi odolný tvar čepele. S původním tvarem čepele však soudobý, většinou spíše americký tvar, nemá příliš mnoho společného. Používá se rovný hřbet namísto prohnutého, a byl dodatečně snížen hrot, což zvýšilo penetrační shopnost nože.
 8. Spear Point, Dagger (kopinaté ostří, resp.dýka)

  Jde o oboustranné ostří, kdy u dýky je ostří symetrické, s řeznou fasetou na obou stranách rovnocennou nebo jen se mírně lišící konfigurací fasety, zatímco u tvaru Spear Point je jedna faseta kratší. S dvojitým ostřím vydrží nůž dvakrát tak dlouho ostrý a zároveň je tento tvar ideální pro bodné užití, proto jej můžeme vidět nejčastěji na bojových čepelích, jako je např. Kizlyar Stalker, Kizlyar KO apod.

 
Nejprodávanější
1.Nůž Kizlyar Korshun Pila
2.Střenky CZ 50/70 classic + logo
3.Střenky Walther PPK + logo
4.Střenky CZ 82/83
5.Střenky CZ 75/85
6.Střenky CZ 50/70 classic
7.Nůž Kizlyar Scorpion M hand
8.Nůž Kizlyar NSK Sterkh
9.Nůž Kizlyar Scorpion B hand
10.Střenky Walther PPK
Akce / Slevy
Nůž Kizlyar Biker-2 black SRT Z50
Nůž Kizlyar Biker-2 black SRT Z50
1 920,-
1 638,-
Více...