oficiální prodejce nožů Kizlyar v ČR a na Slovensku

CZSKDE
Kategorie
 
Výrobci
Informace
O firmě Kizlyar
O firmě AiR Company
Typy čepelí
Typy výbrusu nožů
Typy záměrných křížů
Akce / Slevy
Nůž Kizlyar Biker-2 black SRT Z50
Nůž Kizlyar Biker-2 black SRT Z50
2 120,-
1 638,-
Více... 
Články
Anonymní přispěvatel
Moje SVT40
Tomáš Schneider
Výroba Kizlyar - videa
 

Typy čepelí

Typy čepelí

 1. Straight Back

  Jde o nejběžnější tvar čepele. Ostří je prohnuté, hřbet rovný. Tupý hřbet umožňuje přítlak druhou rukou pro zvětšení síly, zároveň činí svojí velikostí čepel těžkou a odolnou. Prohnutí koncentruje sílu do jednoho bodu, což činí řezání snadnějším. Nůž může stejně snadno vedle řezání i sekat a bodat.
 2. Drop Point (padající hrot)

  Čepel podobného tvaru jako Straight Back, ovšem se špičkou sníženou přibližně o čtvrtinu výšky čepele a konvexním tvarem. Vhodné pro libovolnou délku čepele. Snížená špička umožňuje snažší vrtání a bodání. Konvexní tvar zase zaručuje špičce ostrost se zachováním pevnosti. Prohnutá čepel je jen o něco kratší než Straight Back verze, takže má velmi podobné kvality při stahování nebo obecně řezání. Tento tvar čepele je nejuniverzálnější, proto je v dnešní době nejpoužívanějším u tzv. survival nožů.
 3. Curved Trailing Point (stahovák)

  Hrot bývá nad úrovní hřbetu z důvodu prodloužení prohnutého ostří. Vhodné pro ostří střední velikosti. Jde o tvar speciálně uzpůsobený pro stahování kůže, je tedy oblíbený mezi myslivci a řezníky.
 4. Clip Point / Bowie

  Podobný jako Drop Point, ale s konkávním tvarem snížení hřbetu ostří, které způsobuje ostřejší špičku. Tím je možno dosáhnout menších omezených prostor při stahování nebo vyřezávání. Někdy je konkávní snížení hřbetu ostřeno pro větší univerzálnost. Jde o jeden z nejrozšířenějších tvarů čepele a je mýtem hlavně ve Spojených státech od 1830, kdy jej legendární obránce Fort Alamo Jim Bowie vyrobil. Ten také tento typ nože proslavil v boji muž proti muži, ve kterém porazil v přímém kontaktu údajně přes dvacet protivníků (odtud tedy také pojmenování "Bowie knife").
 5. Straigt Clip Point

  Variace typu Clip Point. Nemá ani konvexní, ani konkávní snížení hřbetu, jde tedy o kompromis mezi tvary Drop Point a Clip Point. Jde o velmi populární tvar čepele.
 6. Sheeps Foot

  Tvar připomínající ovčí nohu, má rovné ostří a špičku ohnutou směrem dolů. Vhodný krájení a řezání. Výborný pro čisté řezy na plochém podkladu. Naopak nevhodný pro stahování, vrtání nebo hloubení.
 7. Tanto Style

  Tvar podobný dlátu je stejný, jaký používali výrobci tradičních japonských mečů a nožů. Stejně jako Straight Back jde o velmi odolný tvar čepele. S původním tvarem čepele však soudobý, většinou spíše americký tvar, nemá příliš mnoho společného. Používá se rovný hřbet namísto prohnutého, a byl dodatečně snížen hrot, což zvýšilo penetrační shopnost nože.
 8. Spear Point, Dagger (kopinaté ostří, resp.dýka)

  Jde o oboustranné ostří, kdy u dýky je ostří symetrické, s řeznou fasetou na obou stranách rovnocennou nebo jen se mírně lišící konfigurací fasety, zatímco u tvaru Spear Point je jedna faseta kratší. S dvojitým ostřím vydrží nůž dvakrát tak dlouho ostrý a zároveň je tento tvar ideální pro bodné užití, proto jej můžeme vidět nejčastěji na bojových čepelích, jako je např. Kizlyar Stalker, Kizlyar KO apod.

 
Nejprodávanější
1.Střenky CZ 50/70 classic + logo
2.Střenky Walther PPK + logo
3.Střenky CZ 50/70 classic
4.Střenky CZ 82/83
5.Střenky CZ 75/85
6.Střenky Walther PPK
7.Nůž Kizlyar Scorpion M hand
8.Padáková šňůra PARACORD 550 blue
9.Nůž Kizlyar NSK Sterkh
10.Střenky CZ 24/27
Akce / Slevy
Nůž Kizlyar Striks
Nůž Kizlyar Striks
2 790,-
2 365,-
Více...